Page 1 of 1

Problem med utførsel fra EU, Ausfuhrbegleitdokument ikke registrert.

Posted: Tue 20 Jan 2026, 18:05
by andjoha
Hei, lurer på om det finnes noe erfaringer med dette.

Importerte min første bil fra Tyskland i desember. Alt gikk fint takket være denne siden. Takk for god hjelp! Tok Ferje fra Hirtshals til Larvik.

Har fått et lite problem nå. Selger har brukt en tysk speditør (Emons) for å ordne med utførselsdokumenter. Det er jo greit og profesjonelt.

Problemet er at selger nå etterspurte stemplede papirer eller bekreftelse på at bilen har forlatt EU. Jeg fikk ikke noe stempel eller skriftlig bekreftelse da jeg leverte utførselsdokumenter ved tollstasjonen i Hirtshals. De scannet alle papirene flere ganger, og bekrefter muntlig at alt var ok.

Har forklart dette til selger i Tyskland, og han har tatt kontakt med speditør (Emons). Emons sier at saken «ikke er lukket», og at det derfor ikke er noe «bevis» på at bilen er eksportert.

Selger virker ikke vrang eller noe, men forstår jo at papirene må være i orden før han kan tilbakebetale tysk mva.

Noen tips til hva jeg kan gjøre i denne saken?

Re: Problem med utførsel fra EU, Ausfuhrbegleitdokument ikke registrert.

Posted: Tue 20 Jan 2026, 18:25
by Ole Reidar
Enkleste her blir nok for deg å kontakte Tollvesenet i Hirtshals. Be de om kopi av dokumentasjonen på utført utførsel. Dette skal de kunne finne ved hjelp av idnr på dokumentet, navn eller chassinummer.